چهارشنبه 13 اسفند 1399

تشریح اقدامات جمعیت هلال احمر در سی سخت/توزیع ۱۲۰۰ بسته غذایی بین زلزله زدگان

سخنگوی جمعیت هلال احمر در مورد اقدامات این سازمان در شهر سی سخت گفت: ما در مراحل پایانی عملیات امداد و نجات و اسکان اضطراری قرار داریم و بعد از این دیگر دستگاه‌ها در مورد بازسازی، تعمیرات، ساخت و ساز و بحث کمک رسانی به مردم این منطقه باید اقداماتی انجام دهند.

دکتر محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل و سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به آخرین وضعیت شهر سی سخت اظهار داشت: جمعیت هلال احمر بلافاصله بعد از وقوع زلزله در ساعت ۱۰ شب ۲۹ بهمن ماه جلسه ستاد مدیریت بحران در ۶ استان همسایه با استان کهگیلویه و بویر احمد تشکیل شد.

وی افزود: ساعت یک بامداد ارزیابی در استان اصفهان به اتمام رسید و بر اساس این ارزیابی ها مشخص شد که ۲۶ روستا تحت تاثیر بوده اند به همین دلیل امدادرسانی در این روستاها آغاز شد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر بیان کرد: در مورد شهرستان دنا و شهر سی سخت و روستاها؛ با توجه به اینکه بیش از ۱۲۰ روستا تحت تاثیر زلزله بودند به همین دلیل کارهای ارزیابی تا ساعت ۴ صبح به طول انجامید. بر اساس این ارزیابی ها تکلیف روستاها و شهرها مشخص شد.

قوسیان مقدم با بیان اینکه قبل از زلزله و روز بعد از زلزله شاهد بارندگی باران و برف شدید در منطقه بودیم، گفت: با توجه به بارندگی های شدید امدادرسانی در منطقه کند شده بود اما با تمام این موارد دیروز، یک هزار و  ۸۰۰ چادر بین زلزله زدگان توزیع شد و امروز هم در مکان‌هایی که روز گذشته چادر توزیع نشده بود، چادر توزیع می‌شود.

وی با اشاره به توزیع سبد غذایی ۷۲ ساعته تصریح کرد: تاکنون بین ۱۲۰۰ بسته غذایی توزیع شده و عصر امروز نیز مابقی بسته های غذایی توزیع می شوند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر بیان کرد: با توجه به اینکه بارندگی در منطقه شدید بود به همین دلیل حدود ۱۰ تن نایلون از استان های مختلف به مناطق زلزله زده منتقل کردیم و دیروز حدود چهار و نیم تن از آنها را بین چادرها و درب خانه‌ها توزیع کردیم. همچنین حدود ۲۰۰ تخته پتو بین زلزله زندگان پخش کردیم البته به دلیل اینکه خانه‌ها تخریب نداشتند و بیشتر شاهد ترک خوردگی در دیوارها هستیم نیاز به پخش پتو نداشتیم.

قوسیان مقدم گفت: در منطقه سی سخت گاز وصل شده و مردم خود می توانند پخت و پز انجام دهند؛ البته با توجه به اینکه همچنان پس لرزه داریم، مردم از نظر سلامت روانی امکان پخت و پز را ندارند.

وی با بیان اینکه به تعدادی از خانه ها خسارت وارد نشده است، افزود: اما آن خانه هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند، فضای مناسبی برای زندگی در آنها وجود ندارد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر توضیح داد: امروز هوا آفتابی شده و امدادرسانی برای ما راحت تر شده است. امروز نماینده ویژه رییس جمهور، رییس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در جلسه ای که با حضور جمعیت هلال احمر، استاندار، فرماندار و مقامات محلی برگزار شد، شرکت داشتند.

قوسیان مقدم ادامه داد: موضوعات مربوط به این زلزله بررسی شود و تصمیمات جدیدی هم اتخاذ شد. همه در تلاش هستند تا زودتر بتوانند کارها را سامان ببخشند.

وی در مورد خسارت وارد شده به شهر سی سخت گفت: حتماً باید کار کارشناسی بسیار جدی صورت بگیرد و بعد خسارت اعلام شود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به اقدامات دیگری که توسط جمعیت هلال احمر قرار است در مناطق زلزله زده انجام شود، افزود: در زمان بحران، جمعیت هلال احمر دو وظیفه اصلی دارد که یکی در حوزه امداد و نجات و دیگری اسکان اضطراری است.

قوسیان مقدم با تاکید بر اینکه اصلا تلفات انسانی نداشتیم، بیان کرد: مصدوم ها هم بیشتر سرپایی درمان شدند و آنها هم که نیاز بود به بیمارستان اعزام شدند؛ فقط ۶۷ مصدوم در این حادثه داشتیم.

وی تصریح کرد: ما در مراحل پایانی عملیات امداد و نجات و اسکان اضطراری قرار داریم و بعد از این دیگر دستگاه‌ها در مورد بازسازی، تعمیرات، ساخت و ساز و بحث کمک رسانی به مردم این منطقه باید اقداماتی انجام دهند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به اینکه مردم از نظر روحی هنوز امکان زندگی در خانه های خود را ندارند به همین دلیل باید فضای عمومی به گونه ای باشد که حمایت های روانی از این عزیزان صورت گیرد.

کلمات کلیدی
amir hatefi niya
تهیه کننده:

amir hatefi niya

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *